Rycerskich wakacji w Bibliotece ciąg dalszy

W piątek, 22 lipca na zajęciach w bibliotece uczestniczyło 37 dzieci.

Zajęcia rozpoczęły się teatrzykiem pt. ”Rycerz i bestia”. To przedstawienie, które w przystępny i interesujący dla widza sposób poruszał problem ochrony środowiska, utrzymania porządku oraz higieny osobistej. Pewnego razu rycerz Walduś trafia na ogłoszenie wystosowane przez króla Krakowa. Dowiaduje się z niego, że królestwo nęka straszna Bestia, a nagrodą za jej pokonanie jest ręka pięknej królewny Aldony. Walduś postanawia zgładzić potwora, aby otrzymać nagrodę. Kiedy rycerz spotyka na swojej drodze Bestię, okazuje się, że nie jest ona straszna tylko bardzo brudna. Wtedy Walduś zaczyna jej tłumaczyć jak ważna jest dla każdego higiena osobista oraz dbałość o środowisko naturalne, w którym żyjemy.

Kolejnym elementem zajęć były animacje pt. „Tropem rycerskiej przygody” .

W programie: Gra o tron, Herb Rodowy, W jedności siła, Uroczysty bal, Smoki, Uratować księżniczkę, Czarownica, Przechodzenie pod przeszkodą, Smocze jaja, Rycerski turniej drużynowy, Sprzątanie komnaty.

• Gra o tron- na podstawie popularnej zabawy w krzesełka.
  • Herb rodowy- konkurs na najlepiej ozdobiony herb.
  • W jedności siła- walka o tytuł najsilniejszego zespołu, przeciąganie liny.
  • Uroczysty bal- dzieci tańczą w parach (Księżniczki z Rycerzami), gdy muzyka ucichnie        wykonują wcześniej ustalone figury (np. zamek, księżniczka w zamku).
  • Smoki- drużyny ustawiają się gęsiego, ręce kładąc na ramiona, ostatnia osoba ma przywiązaną do pasa chustę (smoczy ogon) zadaniem zawodników jest zdobycie ogonów przeciwników, drużyna, która „rozerwie” smoka odpada.
  • Uratować księżniczkę- dziewczynki stoją na jednym końcu sali/ boiska, chłopcy na drugim. Zadaniem rycerzy jest uratowanie księżniczki, muszą podbiec do dziewczynki, zasłonić jej oczy i jak najszybciej pomóc dotrzeć do wyznaczonego, bezpiecznego miejsca. Zwycięża pierwsze pięć par.
  • Czarownica- w czasach rycerzy i smoków towarzyszyły nam również czarownice, dlatego jeden z uczestników może zdobyć tytuł czarodzieja lub czarownicy w popularnej zabawie „Raz, dwa, trzy Baba- jaga patrzy!”.
  • Przechodzenie pod przeszkodą- organizatorzy rozciągają przeszkodę pod którą muszą przejść drużyny, drużyna, której najwięcej uczestników przedostanie się bez dotykania liny zdobywa punkt.
  • Smocze jaja- przed rozpoczęciem imprezy, na terenie na którym się ona odbywa, animatorzy pochowali smocze jaja, zadaniem uczestników jest odnalezienie jak największej ilości jaj.
  • Rycerski turniej drużynowy- zabawa tylko dla chłopców, dziewczynki w tym czasie dostaną inne zadanie. Rycerskie drużyny zaś będą walczyć o honor, przerzucając papierowe kule na teren przeciwnika, zespół, który będzie miał ich mniej zwycięża.
  • Sprzątanie komnaty- tym razem zabawa dla dziewczynek. Każda Księżniczka powinna potrafić posprzątać swoją komnatę, w związku z tym dziewczynki dostaną miotły i będą musiały w jak najkrótszym czasie przetransportować tylko za ich pomocą piłeczkę pomiędzy pachołkami na wyznaczony koniec.