Książki nie gryzą, pochłaniają w całości!

W piątek 14 października, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Marcelego Ciemniewskiego w Warce zorganizowała cykl spotkań dla uczniów klas szóstych Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2. Celem tych zajęć jest zmotywowanie młodych .ludzi do czytania.

Bibliotekarka z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży w zachęcający sposób przedstawiła dostęp do atrakcyjnych, nowych książek na półkach bibliotecznych. Scharakteryzowała również szereg tytułów, które warto przeczytać i dlaczego.

W obecnych czasach łatwiej jest dziecku obejrzeć film, czy pograć na komputerze – wrażenia wydają się mu intensywniejsze i są dostarczane we względnie krótkim czasie. Jednakże czytanie książek, to równie znakomita, jak nie jeszcze lepsza przygoda – a jak dowodzą badania psychologiczne rozwijająca w sposób wszechstronny. Są to jednak argumenty absolutnie nieprzekonujące ani dla kilkulatka ani nastolatka. Jak to osiągnąć za pomocą książki?

Chcąc zachęcić, w szczególności starsze dzieci do czytania, często podsuwamy im książki, które interesowały nas samych w dzieciństwie. Zdarza się, że młodzi ludzie podzielają nasz zachwyt i zainteresowanie, jednak w wielu przypadkach może być zupełnie odwrotnie. Nie obawiajmy się literatury współczesnej, opowiadającej historie bohaterów znanych dzieciom z ekranów kin, telewizorów i komputerów. Ich postaci są bliższe naszym podopiecznym, ich pragnieniom, marzeniom i codziennym kłopotom. Zastanówmy się, o co nam dorosłym tak naprawdę chodzi, gdy podsuwamy dziecku książkę. Aby się rozwijało i wyrobiło w sobie nawyk czytania, czy by po prostu znało jej treść na potrzeby szkoły? Chcąc rozbudzać w młodym człowieku głód poszukiwania wiedzy w literaturze oraz jego wrażliwość, otaczajmy je książkami, które wpiszą się w jego zainteresowania. Otwierajmy się na technikę. E-book to też książka! Czytana na tablecie może się okazać dla młodego czytelnika dużo bardziej atrakcyjna i wciągająca – nic w tym złego, że nie jest ona przewracanym w palcach zbiorem zapisanych książek.