Szymon Hołownia – relacja ze spotkania


8 listopada, na zaproszenie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Marcelego Ciemniewskiego w Warce, odbyło się spotkanie z Szymonem Hołownią – człowiekiem o wielu twarzach: pisarzem, prezenterem telewizyjnym, dziennikarzem oraz osobą, która założyła dwie fundacje aktywnie wspierające dzieci w Afryce.

Właśnie ten temat stał się głównym wątkiem jego opowieści. Bardzo barwnie przedstawiał życie dzieci mieszkających w sierocińcu Kasisi w Zambii i codzienną walkę o przetrwanie opiekujących się nimi Sióstr Służebniczek Maryi Panny. Szymon Hołownia mówił wiele o fundacji Kasisi oraz towarzyszących jej projektach, o zmaganiach całego sztabu osób w pozyskiwaniu funduszy na dalszą działalność. Wzruszył naszych słuchaczy poruszając najbardziej drażliwe kwestie dotyczące chorób, śmierci, biedy i osamotnienia dzieci. Niewielu z nas wiedziało, że papież Franciszek wspiera finansowo fundacje Szymona Hołowni. Opowiadał także o swoim drugim przedsięwzięciu – Fundacji „Fabryka Dobra”, której celem jest produkcja dobra w tych zakątkach świata, gdzie zło odbiera ludziom nadzieję, radość, zdrowie i życie. Bez niej niemożliwe byłoby funkcjonowanie hospicjum w Rwandzie, szpitala i ośrodka leczenia choroby głodowej w północnym Kongo. Mogliśmy poznać zdanie bohatera na różne tematy, często religijne, ale to nie powinno dziwić, bo przecież Szymona Hołownia jest niezwykle związany z Bogiem i kościołem, co wielokrotnie podkreślał. W sposób niezwykle delikatny, czasem żartobliwy, ale przede wszystkim prawdziwy, Hołownia mówił o fundamentach swej wiary. Otwartość, szczerość wypowiedzi, ogromna wiedza biblijna i filozoficzna dziennikarza, a jednocześnie dystans do siebie i otaczającego świata, z pewnością zaskoczyły wielu z nas i stały się pretekstem do dalszych rozmyślań.

Publicysta podziękował za mile spędzony czas i zaapelował do ludzi o pomoc dla jego nowej fundacji Kasisi, w miarę możliwości oczywiście. Później podpisywał swoje książki, które można było na miejscu zakupić. Pieniądze ze sprzedaży książek zasiliły konto fundacji.