Wakacje w bibliotece

Jak co roku podczas wakacji w ramach Akcji „Aktywne lato w Warce” Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała zajęcia dla dzieci z naszej gminy. W dniu 9 sierpnia odbyły się warsztaty, których główną tematyką był zdrowy tryb życia: dzieci poprzez zabawę zapoznawały się z zasadami zdrowego żywienia jak również brały udział w licznych konkursach i zawodach sportowych.

W ramach zajęć plastycznych wykonały piękne makiety ogródków warzywnych poznając przy tym rodzaje warzyw. Odbył się konkurs pomiędzy drużynami na wykonanie papierowej marchewki-gigant, oczywiście wygrała drużyna, której marchewka była największa. Zabawa w dobre i złe jedzenie polegająca na wybieraniu ilustracji zdrowych i niezdrowych produktów spożywczych i naklejaniu ich na kontury dzieci obrysowane na arkuszach papieru pozwoliła uzmysłowić sobie, co można jeść w dużych ilościach a co szkodzi nam nawet w przypadku rzadkiego spożywania. W związku z tym, że trwają wakacje nie zabrakło prac plastycznych związanych z latem: dzieci między innymi wykonały prace przestrzenną: morze. Każde zajęcia plastyczne zgodnie z zasadą – ruch to zdrowie były przeplatane aktywnością ruchową: między innymi dzieci ćwiczyły „ze zwierzętami”, które z kolorowych plansz podpowiadały, jakie ćwiczenie trzeba wykonać.

Drugie spotkanie z dziećmi w dniu 13 sierpnia było spotkaniem wyjazdowym. Odwiedziliśmy park rozrywki – „Farmę Iluzji” w Mościskach gdzie na ponad 6 hektarach pięknego, częściowo leśnego terenu znajduje się kilkadziesiąt wyjątkowych atrakcji. Odwiedziliśmy m.in. Krzywą Chatę, Latającą Chatę Tajemnic, Galerię Iluzji w 3 D, Muzeum Iluzji, Lewitujące piłeczki. Wiele wrażeń dostarczyły dzieciom Wiklinowy labirynt i Labirynt luster, z których wcale nie było tak łatwo wyjść, co nie przeszkodziło wszystkim szczęśliwie odnaleźć drogę powrotną. Wiele zabawy było w trakcie wyścigów tratwami po stawiku, gdzie doszło do zdrowej, w pełni tego słowa znaczeniu rywalizacji.  Nie mogło zabraknąć parku linowego i zielonej ścieżki zdrowia. Odwiedziliśmy Króliczkowo: zagrody z kozami, królikami, kucykami i kurami. Eksponaty takie jak: latający kran, niemożliwy trójkąt, gigantyczne klocki i szachy, meble olbrzyma to tylko nieliczne atrakcje, w których również uczestniczyły dzieci. W drodze powrotnej nie mogło się obyć bez postoju w McDonaldzie. Ku naszej radości wybiegane, wybawione, pełne wrażeń i szczęśliwe dzieci wróciły do domu.