75 lat Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Marcelego Ciemniewskiego w Warce

Przed wojną w Warce funkcjonowały dwie biblioteki: Miejska oraz Biblioteka „Polskiej Macierzy Szkolnej”. Ich zbiory przepadły podczas okupacji hitlerowskiej.

Utworzeniem nowej biblioteki po wojnie zajął się Klub Sportowy „Pilica”. Zebrali to, co ocalało z pożogi wojennej, zorganizowali zbiórkę wśród mieszkańców Warki, a część książek zakupili za własne pieniądze. Biblioteka liczyła 300 woluminów.

19 stycznia 1946 roku utworzono Bibliotekę Miejską w Warce, na rzecz której Klub przekazał cały swój księgozbiór. Biblioteka rozwijała się szybko. W 1950 roku posiadała 1361 woluminów, z których korzystało 130 czytelników, a w 1960 roku – 5108 książek i 593 czytelników. Do 1967 roku prowadziła ją Pani Maria Kaczyńska. Książki przechowywane były w ciemnych szafach, zamykanych na kłódkę. Czytelnicy nie mieli do nich dostępu. Mogli sobie wybrać coś do poczytania z zeszyciku, gdzie były wypisane obok autorów tytuły książek. Wybraną pozycję podawała bibliotekarka. Nie musiała jej szukać – na pamięć wiedziała, na której półce, co stoi.

Zmiany nastąpiły dopiero w 1967 roku, kiedy placówkę objęła Pani Maria Głowacka-Wysocka. Kupiono typowe regały biblioteczne i opracowano katalogi szufladkowe. Czytelnicy uzyskali wolny dostęp do półek. W 1973 roku został otwarty oddział dziecięcy, który poprowadziła Pani Krystyna Cyngot.

W roku 1976, ogłoszonym Rokiem Bibliotek i Czytelnictwa, odbył się w Warce Sejmik Bibliotekarzy. Spotkali się wówczas kierownicy z całego województwa, by podzielić się swoimi doświadczeniami o problemami. Przy okazji poznali również miasto.

1 stycznia 1978 roku bibliotekę przemianowano na „Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną”. W jej skład weszły trzy filie biblioteczne: w Grzegorzewicach, Nowej Wsi i Klonowej Woli oraz 21 punktów bibliotecznych. W sumie były to: 29 063 książki i 3 239 czytelników.

Po licznych przemianach i przeprowadzkach, 2 lutego 1992 roku Biblioteka stała się częścią Ośrodka Kultury, Sportu i Wypoczynku w Warce (OKSiW). Okres ten nie był najszczęśliwszy w dziejach Biblioteki. Brak środków finansowych na działalność czy zakup książek. 1 lutego 2004 roku Rada Miejska w Warce podjęła uchwałę o likwidacji filii bibliotecznej w Grzegorzewicach, natomiast z dniem 31 grudnia 2004 roku została zlikwidowana filia w Klonowej Woli.

Szczęśliwie dla dalszych losów biblioteki ta sama Rada Miejska podjęła uchwałę o zmianie formy organizacyjnej działalności kulturalnej prowadzonej przez Gminę Warka. Tym samym, Biblioteka stała się odrębną, gminną instytucją kultury o nazwie „Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Warce”. Rozpoczął się wówczas nowy etap w historii biblioteki.

Uchwałą Nr XXIV/165/12 Rady Miejskiej z dnia 30 kwietnia 2012 roku, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Warce otrzymuje imię księdza Marcelego Ciemniewskiego. Uchwała weszła w życie 8 maja 2013 roku – w setną rocznicę założenia przez księdza biblioteki parafialnej.

Oprócz podstawowych zadań jakie spełnia Biblioteka tj. gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie księgozbioru, czasopism i materiałów multimedialnych to także udział w życiu kulturalnym naszego miasta. Historia Biblioteki obfituje w ciekawe imprezy i wydarzenia. Na przestrzeni lat mieliśmy zaszczyt gościć u siebie między innymi: Marka Kotańskiego, księdza Jana Twardowskiego, Marię Sienkiewicz –wnuczkę Henryka Sienkiewicza, Monikę Szwaję, Wandę Chotomską, Martę Fox, Alinę Janowską, Tanyę Valko, Marię Czubaszek, Magdalenę Zawadzką, Emiliana Kamińskiego, Grzegorza Kasdepke, Jarosława Kreta, Wojciecha Jagielskiego, Małgorzatę Kalicińską, Jacka Pałkiewicza, Szymona Hołownię, Urszulę Dudziak, Wiolettę Piasecką.  

Poprzez naszą działalność staramy się dotrzeć do różnych grup społecznych. Biblioteka jest miejscem do którego przychodzą dzieci, młodzież, dorośli oraz seniorzy. Każda z tych grup może liczyć na indywidualne podejście. W ofercie Biblioteki znajdują się:

  • literatura dziecięca
  • lektury szkolne
  • literatura piękna polska i obca
  • literatura popularnonaukowa
  • książki drukowane „wielką czcionką” dla osób niedowidzących
  • audiobooki
  • ebooki
  • gry planszowe i puzzle
  • prasa codzienna i kolorowa