Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Warce od lipca wprowadza do swojej oferty możliwość korzystania z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA, zawierającej zasoby cyfrowe Biblioteki Narodowej, w tym współczesne książki i czasopisma naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy, łącznie prawie 3 431 693 dokumentów (monografii, podręczników, skryptów, artykułów oraz całych numerów czasopism naukowych).

Dostępne są dwa rodzaje publikacji:

– nie chronione prawem autorskim lub licencjonowane (oznaczone zieloną kropką) – dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez rezerwacji i logowania,

– chronione prawem autorskim – dostępne na specjalnym terminalu w naszej Bibliotece.

Przeglądanie zawartości bazy z dowolnego miejsca
Przygodę z Academiką należy rozpocząć od przeglądania zasobów wypożyczalni na stronie www.academica.edu.pl. Już na wstępie będziemy mogli zorientować się, czy poszukiwane przez nas tytuły są tam prezentowane. Na tym etapie nie musimy zakładać konta, ani się logować. Publikacje nie chronione prawem autorskim lub licencjonowane, oznaczone zieloną kropką, są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez żadnych ograniczeń, z dowolnego urządzenia i miejsca.

Współczesne publikacje naukowe chronione prawem autorskim
Publikacje bez zielonej kropki chronione prawem autorskim są dostępne wyłącznie na dedykowanych terminalach w bibliotekach należących do systemu Academica. W systemie możliwe jest przeszukiwanie setek tysięcy współczesnych publikacji naukowych (artykułów, monografii, podręczników i skryptów). Istnieje możliwość rezerwacji publikacji chronionych prawem autorskim, a także możliwość tworzenia notatek, importu danych bibliograficznych, zapamiętywania kwerend.

Jak skorzystać ze zbiorów chronionych prawem autorskim w systemie Academica?
Aby skorzystać z najnowszych zbiorów cyfrowych (książki, artykuły z czasopism, rozprawy) chronionych prawem autorskim należy zgłosić się Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Warce, w której znajduje się dedykowany terminal dostępu do systemu Academica. Dyżurujący bibliotekarz założy Państwu konto i w kilku prostych krokach pokaże, jak skorzystać ze zbiorów.

Jak zarezerwować terminal?
Istnieje możliwość rezerwacji terminala i zaplanowanie przez czytelnika terminu swojej pracy w bibliotece. Po otrzymaniu od bibliotekarza danych dostępowych i zalogowaniu się do swojego konta przy publikacji, którą wybierzemy pojawi się ikonka rezerwacji. Należy ją kliknąć, wybrać dzień i godzinę rezerwacji. W wybranym zakresie czasowym terminal zostanie dla nas zarezerwowany. Rezerwacji mogą dokonywać wyłącznie zalogowani użytkownicy systemu. Bibliotekarze nie prowadzą mailowej, ani telefonicznej rezerwacji terminali.

Korzystanie z cyfrowej wypożyczalni Academica jest nieodpłatne, ale teksty chronione prawem autorskim można przeglądać tylko na miejscu, na wydzielonym specjalnie w tym celu terminalu i tylko przez czytelników posiadających naszą kartę biblioteczną.

Przeglądanie publikacji, które nie są chronione prawem autorskim w systemie Academica możliwe jest na dowolnym komputerze (również domowym) po wejściu na stronę:
https://academica.edu.pl

Academica daje możliwość przeglądania publikacji, nie ma możliwości kopiowania książek i artykułów, ich pobierania ani drukowania.

Z jednej publikacji w jednym czasie w całej Polsce może korzystać tylko jedna osoba.

W przypadku publikacji cieszących się dużym zainteresowaniem czytelnikom przychodzi z pomocą system rezerwacji.