Aktualności

Biblioteka nieczynna

W dniu 2 maja 2017 r.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Warce

będzie NIECZYNNA

Więcej o: Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

„Przeszłość – teraźniejszość – przyszłość.  Biblioteka księdza Marcelego Ciemniewskiego”

Celem konkursu była poznanie postaci księdza Marcelego Ciemniewskiego w 90 rocznicę śmierci, promocja czytelnictwa, popularyzacja aktywności artystycznej oraz promocja prac plastycznych i jej autorów. Z 55 prac, które wpłynęły do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej jury wyłoniło następujących zwycięzców:

Kategoria kl. I-III szkoły podstawowe:

I   miejsce   Franciszek Bartczak PSP Konary
II  miejsce   Aleksandra Kornacka PSP Konary
III miejsce   Natalia Wasilewska PSP Konary

Kategoria kl. IV-VI szkoły podstawowe:
I   miejsce Karolina Molak PSP Konary
II  miejsce Weronika Bojarska PSP Konary
III miejsce Adam Paradowski PSP Konary

Więcej „Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego”

Więcej o: Konkurs „Nasza historia”

Konkurs „Nasza historia”

17 marca w Warce odbył się konkurs z cyklu „Nasza historia” dla szkół podstawowych i gimnazjalnych. Tematem konkursu była osoba księdza Marcelego Ciemniewskiego w 155 rocznicę urodzin oraz 90 rocznicę śmierci.

Ksiądz Marceli Ciemniewski jest postacią szczególną, której Warka bardzo wiele zawdzięcza. Jego wielkie zaangażowanie w życie religijne i społeczne przyczyniło się do rozwoju nauki i oświaty, a jego badania historyczne służą kolejnym pokoleniom w poznawaniu przeszłości miasta i regionu, uczą miłości do Ojczyzny i szacunku dla przeszłych pokoleń. Jest również patronem Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Warce. Więcej „Konkurs „Nasza historia””

Generalny remont

W związku z generalnym remontem pomieszczeń wypożyczalni dla dorosłych w dniach 06.03 – 30.04.2017 dostęp do księgozbioru, zostanie w dużej mierze ograniczony. Książki można oddawać i dostępne wypożyczać w sali imprez obok biblioteki.  Za wszelkie utrudnienia serdecznie przepraszamy. Niedogodności wynagrodzimy naszym czytelnikom , poprawą estetyki po zakończonych pracach remontowych. Więcej „Generalny remont”

Więcej o: Od kamiennej tabliczki do e-książki

Od kamiennej tabliczki do e-książki

W dniach 12 i 13 stycznia w oddziale dziecięcym naszej biblioteki młodzież klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Warce uczestniczyła w lekcjach bibliotecznych pt.: „Od kamiennej tabliczki do e-książki”. Lekcje miały za zadanie przybliżyć historię książki jak również pisma: od początków ich powstania do czasów współczesnych. Cofając się do czasów człowieka jaskiniowego uczniowie dowiedzieli się, że pierwszą książką była „żywa książka”, czyli przekaz ustny, rysunki naskalne – petroglify, które były pierwszym pismem obrazkowym. Uczniowie wysłuchali, jak Indianie peruwiańscy -Inkowie przekazywali sobie wiadomości za pomocą pisma węzełkowego – kipu. Następnie prześledzili etapy od starożytności, gdzie poznali pismo klinowe pisane na glinianych tabliczkach i książkach z wosku jak również następne okresy w historii książki, gdzie robiono ją z pergaminu i papirusu. Więcej „Od kamiennej tabliczki do e-książki”