Aktualności

Informujemy, że Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. księdza Marcelego Ciemniewskiego w Warce otrzymała dofinansowanie zadania w wysokości 13462 zł ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Celem zadania jest dofinansowanie bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków, audiobooków i synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1 w ramach NPRCz 2.0.
Jesteśmy w trakcie uzupełniania księgozbioru, który dzięki bieżącym zakupom, będzie jeszcze bardziej atrakcyjny.

Wycieczka do ZOO

5 sierpnia w ramach akcji „Lato w Warce” zabraliśmy 28 dzieci na wycieczkę do warszawskiego ZOO. Przemierzając alejki ogrodu zoologicznego dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane, na co dzień zwierzęta i ptaki pochodzące z różnych kontynentów. Celem wycieczki była obserwacja oraz czerpanie pozytywnych wrażeń w kontakcie z przyrodą. Zobaczyliśmy wiele ciekawych gatunków zwierząt, m.in. lemury, goryle, żyrafy, hipopotamy, słonie i wiele innych. Ogród zoologiczny jest nie tylko wspaniałym miejscem do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, ale też skarbnicą wiedzy przyrodniczej z całego świata. Podczas wolnego czasu dzieci mogły pobiegać, zjeść lody oraz kupić pamiątki. Pobyt w ZOO dostarczył dzieciom oraz opiekunom wielu wrażeń i radości. Wróciliśmy do domów zmęczeni, ale bogatsi o nowe doświadczenia.

Podróże z bajką po Europie

W dniach 5 i 19 lipca uczestnicy odbyli „Podróże z bajką po Europie”. Pierwszego dnia dzieci „odwiedziły” Niemcy. Było kilka słów o tym państwie, jego stolicy, mieszkańcach. Najwięcej mówiliśmy o braciach Grimm i ich bajkach. I właśnie z bajkami było najwięcej zabaw: konkursy plastyczne o bohaterach, wysłuchanie baśni, dopasowywanie fragmentów baśni do tytułów. Wiele śmiechu było przy zabawie ruchowej : zmieniamy się w postacie z bajek. Jak baśnie to nie mogło zabraknąć Króla i Królowej: dzieci wykonały piękne portrety tych zacnych postaci. Król i Królowa potrzebują zamku i tu uczestnicy również wykazali się zdolnościami plastycznymi wykonując piękne prace.

W drugi dzień „byliśmy” w Danii, kraju Hansa Christiana Andersena. Oprócz informacji o tym państwie odbyła się pogadanka o życiu i twórczości tego wspaniałego bajkopisarza i poety. Nie mogło zabraknąć wysłuchania baśni Andersena, które są wspaniałą lekturą uczącą wrażliwości, tolerancji, dostrzegania drugiego czlowieka. Były zgadywanki o baśniowych bohaterach. Tematem zabawy w Kalambury: „Z jakiej jestem bajki?” też były baśnie Andersena. Spotkanie przeplatane było zabawami ruchowymi i zajęciami plastycznymi.

Zmiana godzin pracy biblioteki

W dniach 04.07 – 22.07.2022 biblioteka czynna w godzinach:

Poniedziałek8.00 – 16.00
Wtorek8.00 – 16.00
Środa8.00 – 16.00
Czwartek10.00 – 18.00
Piątek8.00 -16.00

Podwieczorek literacki z Hanną Szczepanowską

 9 czerwca na zaproszenie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Warce odbyło się spotkanie autorskie z Hanną Szczepanowską, autorką książki „Dary Losu”. Tym razem, w ramach kolejnego już „PodWieczorku Literackiego” gościliśmy w piwnicach Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej”- współorganizatora spotkania. Miejsce nie przypadkowe, gdyż właśnie tam, w murach Dworku bohaterki książki spędzają lato 1935 roku.

           Powieść „Dary losu” porusza problemy uniwersalne: miłość, małżeństwo, przyjaźń, miejsce człowieka w społeczeństwie i jego stosunek do przyrody. Na kartach powieści pojawiają się bardzo dobrze znane nam miejsca: Pałac Pułaskich, Dworek na Długiej, Kawiarenka na Rynku, pobliska Ostrołęka i Michałów. Uczestnicy spotkania z nostalgią i sentymentem wspominali miejsca opisane w książce, a jakże nam bliskie i znajome. Jeżeli ktoś z obecnych na sali nie znał książki, to fragment, który przeczytała autorka niewątpliwie do tego zachęcił. Pani Hania przeniosła nas do Dworku w 1935 roku tak realistycznie, że niemalże razem z bohaterkami czuliśmy zapachy, widzieliśmy kolory, odczuwaliśmy każdą komórką naszego ciała tamten klimat. W trakcie spotkania mogliśmy się dowiedzieć skąd pomysł na napisanie książki i dlaczego takie umiejscowienie powieści. „Dary losu” napisane są językiem pięknym, ukazującym bogactwo słownictwa oraz pietyzm dla szczegółów. Autorka chciała, aby książka pozwalała czytelnikowi delektować się słowem, aby nie były to newsy do dziennika telewizyjnego. W książce jednak każdy znajdzie coś dla siebie. Znajdziemy w niej sporo historii, jest i wątek romantyczny, jest intryga kryminalna. W trakcie spotkania nie zabrakło pytań od publiczności, ciepłych słów oraz kwiatów dla naszego gościa. Na zakończenie każdy mógł otrzymać dedykację autorki wpisaną do książki.