Aktualności

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. księdza Marcelego Ciemniewskiego oraz Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” w Warce zapraszają na spotkanie autorskie z pochodzącym z Warki Dorianem Zawadzkim. Autorem książek „Selekcjoner”, „Kobieta w masce”, „Napisz mi jak zabić”. Będzie to pierwsze spotkanie z cyklu „Podwieczorki Literackie”, na których chcemy promować i przedstawiać mieszkańcom autorów związanych z Warką i regionem. „Cudze chwalicie, swego nie znacie!” – jak powiadał Stanisław Jachowicz.

Dorian Zawadzki urodził się w 1985 roku na Mazowszu, z wyboru mieszkaniec Śląska. Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informatycznej w Warszawie (obecnie Akademia Finansów i Biznesu Vistula). Zagorzały kinoman i meloman. Kiedy nie pracuje nad powieścią, dokłada wszelkich starań żeby przeczytać wszystkie interesujące go książki… choć dobrze wie, że mu się nie uda. Obecnie pracuje nad kolejną powieścią.

Zapraszamy na spotkanie 26 listopada 2021, godzina 17.00 – sala imprez Centrum Sportu i Rekreacji, Warka ul. Warszawska 45 – wstęp wolny. Na miejscu będzie możliwość zakupu książki autora.

Uczestnicy spotkania zobowiązani są do przestrzegania zasad bezpieczeństwa sanitarnego oraz zabezpieczenia się w środki ochrony osobistej.

Wyniki konkursu literackiego Warka 700 –Strofy nad Pilicą

Kategoria I

Opowiadanie i legenda

I miejsce – Zofia Koncka

Poezja

I miejsce – Aneta Bogumił

II miejsce – Lisa Knauss

III miejsce – Anna Strzelczyk

Wyróżnienie – Julia Stolarska

Kategoria II

Opowiadanie i legenda

I miejsce – Amelia Barańska

II miejsce – Andrea Czasak

Wyróżnienie – Dominik Podworski

Poezja

I miejsce – Andrea Czasak

II miejsce ex aequo Mateusz Michałowski, Damian Włodarczyk

III miejsc – Zuzanna Regulska

Wyróżnienie – Amelia Węgiełek

Kategoria III

Opowiadanie i legenda

I miejsce – Maciej Henryk Modzelewski

II miejsce – Tadeusz Charmuszko

Poezja

I miejsce –Anna Maria Kobylińska

II miejsce – Anna Piliszewska

III miejsce ex aequo Anna Łuszczyk, Maria Małaśnicka-Miedzianogóra

Wyróżnienie – Janusz Gwara, Maciej Henryk Modzelewski

Prace oceniało jury w składzie:

Beata Piliszek-Słowińska: autorka książek „Przeszłość kończy się dzisiaj”, „Łączą nas różnice” (nagroda „Najlepsza Książka Katolicka 2018”, kategoria Proza, granice.pl) . Opowieść dla dzieci „Ktosiek” (2019) oraz „Ktosiek 2.0” (2020) – nagrodzona FENIKSEM oraz wyróżnieniem w konkursie „KSIĄŻA PRZYJAZNA DZIECKU”. W 2021 roku wydała powieść historyczną o założycielce jednego ze zgromadzeń żeńskich „Dwa skrzydła. Życie i dzieło Bronisławy Stankowicz”.

Mariola Rękawik: polonistka z wieloletnim doświadczeniem

Anna Matlakowska: polonistka z wieloletnim doświadczeniem

Kazimierz Kochański: poeta, animator kultury, członek Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich

Adrian Szary: poeta, autor dwóch książek z bajkami, powieści dla dzieci, zbioru opowiadań i monodramu. Redaktor trzynastu antologii współczesnej literatury młodzieżowej. Członek redakcji Zeszytów Poetyckich

Wszystkim uczestnikom oraz zwycięzcom składamy gratulacje. O terminie uroczystego wręczania nagród będziemy informowali laureatów.

Zmiana godzin pracy biblioteki

Do 5 listopada biblioteka dla dorosłych czynna w godzinach :

Poniedziałek8.00 – 16.00
Wtorek8.00 – 16.00
Środa8.00 – 18.00
Czwartek8.00 – 16.00
Piątek8.00 – 16.00

Lekcja biblioteczna – Zwiadowcy

W ramach działań związanych z Konkursem „Przygoda ze Zwiadowcami” Biblioteka w Warce zaprosiła młodzież na lekcję biblioteczną pt.: „Zwiadowcy są wśród nas-czytamy i działamy”.  Zaczęliśmy od początku, czyli od autora, australijskiego pisarza tej serii powieści fantasy.  John Flanagan pisanie dla młodzieży uważa za dużo bardziej satysfakcjonujące niż pisanie dla dorosłego odbiorcy. Twierdzi, że dzieci zawsze powiedzą, co im się w książce podoba i nie podoba. Jest to fantastyczna informacja zwrotna dla autora.

Było kilka słów o „Zwiadowcach” – powieść przygodowa dla nastolatków, osadzona w fikcyjnym, stylizowanym na średniowiecze świecie. Pierwsza część pt.: „Ruiny Gorlanu” otwiera fantastyczny cykl piętnastu tomów opowiadających o losach młodego chłopca o imieniu Will, który pragnął zostać wielkim i sławnym rycerzem. Poznaliśmy również charakterystyki pozostałych postaci, równie ciekawych i barwnych, co postać Willego.

Nie mogło również zabraknąć czytania fragmentu pierwszej części „Zwiadowców”. Już z pierwszych stron powieści można się dowiedzieć, że jest to książka o takich wartościach jak: przyjaźń, odwaga fizyczna i moralna oraz gotowość do stawania w obronie najważniejszych wartości.

Młodzież, zachęcona poznaniem dalszych losów młodych towarzyszy ze Szkoły Rycerskiej i chęcią przeżywania razem z nimi przygód wypożyczyli pierwsze części tej fascynującej serii, do czego również zachęcamy pozostałych czytelników.

Więcej o:

Młody Czytelniku! 

Są książki, od których trudno  się oderwać. I taka właśnie jest seria książek z rodzaju fantasy  pt.:  „Zwiadowcy” australijskiego pisarza Johna Flanagana.  Jeżeli pragniesz  odpocząć po ciężkim dniu nauki to jak najbardziej polecam tę serię. Autor niczym dawny bajarz opowiada nam niesamowitą historie  osadzoną w fikcyjnym, stylizowanym na średniowiecze czasie.  Fabuła jest świetna a jednocześnie prosta i lekka, zabiera nas w podróż do świata młodego chłopca o imieniu Willi i jego towarzyszy. Willi jest głównym bohaterem tej powieści. Pragnie on zostać wielkim i sławnym rycerzem, jednak na przeszkodzie stała jego wątła budowa ciała. Mimo to młodzieniec żył nadzieją, że zostanie uczniem Szkoły Rycerskiej. Opowieść jest pełna zaskakujących zwrotów akcji, bójek i pojednań, wymierzaniu sprawiedliwości. Czytając ją przeżyjesz niesamowita przygodę i nauczysz się, na czym polega prawdziwa przyjaźń.

Seria składa się z tytułów:

 1. „Ruiny Gorlanu” – głównym bohaterem jest 15-letni Will, który wychowuje się w sierocińcu. Chłopiec w przyszłości chce zostać rycerzem i jest pewny, że do stanu rycerskiego przynależał również jego ojciec. Koniec końców bohater zostaje członkiem korpusu zwiadowców.
 2. „Płonący most” – Will podróżuje ze swoją przyjaciółką do sąsiedniej krainy Celtów. Na miejscu okazuje się, że ci zniknęli. Za wszystkim stoi tajemniczy władca Morgarath.
 3. „Ziemia skuta lodem” – Will i jego przyjaciółka Evanlyn toczą nieustanną walkę z lordem Morgarathem. Przerywa ją pojmanie bohaterów przez Skandian.
 4. „Bitwa o Skandię” – Avanlyn i Will uciekają ze Skandii. Nie mija wiele czasu, nim przyjaciółka głównego bohatera ponownie zostaje porwana, tym razem przez przez tajemniczego jeźdźcę.
 5. „Czarnoksiężnik z Północy” – fabuła toczy się pięć lat po wydarzeniach z części czwartej. Skandia i rodzinna kraina Willa podpisały traktat pokojowy. Will zostaje pełnoprawnym zwiadowcą i otrzymuje swoje własne lenno.
 6. „Oblężenie Macindaw” – Will staje do walki ze zdradzieckim sir Kerenem. Tym razem Skandianie są po jego stronie. Bohater zyskuje również sojusznika w osobie Malkallama, powszechnie uważanego za czarnoksiężnika.
 7. „Okup za Eraka” – Will wraz z przyjaciółmi próbuje uwolnić Eraka z rąk Aridianów. Od ich misji zależy przyszłość Araluenu.
 8. „Królowie Clonmelu” – we wschodnich dominiach panoszy się kult fałszywego bóstwa, któremu opiera się jedynie Clonmel. Will, Halt oraz Horace wyruszają na Wschód, żeby przywrócić dawny porządek.
 9. „Halt w niebezpieczeństwie” – Halt, Will i Horace śledzą Tennysona. Chcą zatrzymać proroka Outsiderów oraz wyznawców jego kultu, mają jednak mało czasu.
 10. „Cesarz Nihon-Ja” – Horace znika bez śladu. Przyjaciele postanawiają go odnaleźć i ruszają jego tropem do egzotycznego kraju.
 11. „Zaginione historie” – ten tom zawiera przygody bohaterów nieznane z poprzednich części.
 12. „Królewski zwiadowca” – akcja tej części ma miejsce kilkanaście lat po wydarzeniach z poprzednich tomów. Will jest dorosły i szkoli pierwszą w historii korpusu kobietę.
 13. „Klan Czerwonego Lisa” – Maddie musi na jakiś czas wrócić do domu i ponownie stać się księżniczką, utrzymując w tajemnicy fakt przyszłego zostania zwiadowcą. To będzie dla niej ciężki i niepewny czas, a wszystko przez zagrażające jej rodzinie niebezpieczeństwo.
 14. „Pojedynek w Araluenie” – Maddie już jako młoda zwiadowczyni będzie musiała dotrzeć do drużyny Czapli i przekonać ich przywódcę, by zgodził się ruszyć z pomocą Horace’owi i Gilanowi.
 15. Zaginiony książę – Will i Maddie wyruszają w kolejną podróż. Tym razem trafią do miejsca, gdzie nikomu nie będą mogli zaufać