Aktualności

Podwieczorek literacki - Kinga Komarowska - 6 czerwca 2024

Hejtowi mówimy – STOP

18 kwietnia odbyły się dwa spotkania autorskie z Moniką Borkowską-Szmit – pisarką, dziennikarką, autorką podcastów o tematyce kryminalnej. Spotkania dotyczyły w głównej mierze zjawiska tzw. mowy nienawiści. Autorka dzieląc się własnymi doświadczeniami dotyczącymi hejtu, przekazała wiele cennych informacji dotyczących tego jak prawidłowo reagować na hejt, jak sobie z nim radzić, jakie formy może przybierać, jakie cechy ma hejter oraz jaka odpowiedzialność karna grozi za to grozi. Młodzi uczestnicy dowiedzieli się również, czym jest konstruktywna krytyka, która czasami może pomóc nam w zmianie i udoskonaleniu, a przy tym nie jest hejtem. O ile w obecnych czasach nie sposób uniknąć hejtu w mediach społecznościowych, pomocne może okazać się wsparcie nie tylko najbliższych osób. Świat obraźliwych komentarzy to przestrzeń, w której poruszają się zarówno dorośli, nastolatki jak i dzieci. Hejt może dotknąć każdego, ale to właśnie dzieci i młodzież wymagają szczególnej ochrony, przede wszystkim ze względu na brak narzędzi do radzenia sobie z taką formą opresji. Jeżeli chociaż jeden uczestnik spotkania zastanowi się nad internetową formą przemocy, bądź poda rękę osobie poszkodowanej przez hejtera, to znaczy, że takie spotkania mają sens. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas VI-VII z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Warce. Końcówka spotkania dotyczyła warsztatu pisarza. Młodzież mogła się dowiedzieć, jak wygląda praca autora i dlaczego warto czytać książki. Pisarka opowiadała o swojej książce „Stach i śmieci” oraz przeczytała fragmenty tego utworu.  W bardzo interesujący sposób przedstawiła uczniom, skąd zaczerpnęła pomysły do swych dzieł.

Podsumowanie roku w Bibliotece

Styczeń dobiegł końca, a wraz z nim okres rocznych sprawozdań i podsumowań. W związku z tym przygotowaliśmy małe zestawienie z działalności Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. księdza Marcelego Ciemniewskiego w Warce za 2023 rok.

Oprócz bogatego księgozbioru książek drukowanych – 38419 woluminów, mieszkańcy gminy Warka mają dostęp do książek elektronicznych, na platformie LEGIMI. W 2023 roku biblioteka powiększyła księgozbiór o 1700 woluminów z dotacji samorządowej (29.289 zł) oraz ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego” Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0” Priorytet 1 Poprawa oferty bibliotek publicznych. Kierunek interwencji 1.1 Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych (14.000 zł)

Książki udostępniane za pomocą aplikacji Legimi cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Legimi udostępnia swoje pozycje w formie: audiobooków, ebooków oraz synchrobooków. Biblioteka dysponuje liczbą 25 kodów miesięcznie dla swoich czytelników. W 2023 roku zostało wypożyczonych 4745 książek (o 2780 więcej niż w 2022 r.)

Dla osób mających problemy z czytaniem drobnego druku, oferujemy książki z serii Duże Litery.

W 2023 roku zarejestrowaliśmy 2226 czytelników, którzy odwiedzili bibliotekę 18280 razy( 1199 więcej niż w 2022 r.) oraz wypożyczyli: 51157 książek (5433 więcej niż w 2022 r.), 30 audiobooków i 319 gier.

Poza wypożyczaniem książek biblioteka prowadzi również działalność kulturalną promującą czytelnictwo i bibliotekę w środowisku lokalnym. Lekcje biblioteczne dla uczniów szkół i przedszkoli, zajęcia podczas ferii zimowych i wakacji. Nawiązaliśmy współpracę ze szkołą językową, co zaprocentowało cyklem warsztatów: „Czytanie na dywanie” oraz „Angielski na wesoło”. Kontynuujemy udział w akcji: Mała książka-wielki człowiek. Zorganizowaliśmy spotkanie autorskie z Moniką Sobień oraz Robertem Górskim.  Ogółem w wydarzeniach wzięło udział 473 uczestników.