Wolę być szczęśliwa niż mieć rację

18 listopada 2019 roku na zaproszenie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Warcemieliśmy przyjemność gościć światowej sławy wokalistkę jazzową, kompozytorkę i pisarkę – Urszulę Dudziak.

Można byłoby się rozpisywać o sukcesach artystycznych Urszuli Dudziak, o jej dorobku, scenach dzielonych z z Bobbym McFerrinem, Herbie Hancockiem czy Stingiem. Można by było wyliczać jej niespotykaną skalę głosu, perfekcyjną intonację oraz unikalną technikę wokalną. Można by było… ale muzyka, to tylko cześć Urszuli Dudziak. Kobiety, która posiada w sobie niezmierzone pokłady optymizmu, którym obdarza wszystkich dokoła. Może w przypadku kogoś innego zabrzmiałoby to jak frazes, ale wystarczy znaleźć się na chwilę w jej obecności, żeby zrozumieć, że ta energia to prawdziwa supermoc.

Z jej słów wyłania się portret silnej kobiety, znającej smak sukcesu, ale i porażki. Składa się nań kolejna porcja muzycznych wspomnień i zabawnych anegdot, refleksja nad codziennością i potężna dawka optymizmu. To właśnie optymizm (poza tenisem i jazzem, rzecz jasna) promuje autorka od pierwszej do ostatniej minuty. I nie ma nic przeciwko temu, by tym razem powiedzieć nieco mniej o muzyce, a znacznie więcej o sobie.  Wspomniała  również o mężczyznach: swoim życiu z Michałem Urbaniakiem, o tym, jak zachwycał się nią Jerzy Kosiński i kim jest dla niej jej obecny partner. Wyjawiła, czego się nauczyła, gdy jako wokalistka jazzowa z Polski na Manhattanie nagle została sama z dwojgiem małych dzieci, a także jak wygrała walkę z nowotworem. – Każdy ma w sobie siłę, ale nie wszyscy o tym wiedzą – podkreśla Urszula Dudziak.  Zachęcała, by nie wdawać się w konflikty tylko szukać kompromisu: „Wolę być szczęśliwa niż mieć rację”.

Spotkanie było wyjątkowo inspirujące i wyzwalające wiele pytań od jego uczestników. Artystka swoje opowieści życiowe przeplatała zabawnymi anegdotami, ważnymi sentencjami, fragmentami utwór wokalnych i recytacją własnego wiersza. To osoba niezwykle charyzmatyczna, silna, pełna energii, pasji. Kochająca ludzi i świat. Jest autorką książek: ”Wyśpiewam Wam wszystko” i „Wyśpiewam Wam więcej”, które tradycyjnie po spotkaniu można było zakupić i otrzymać autograf tej niezrównanej artystki.