Muzyczne spotkanie z Michalskim i Kaczmarskim

28 października, na zaproszenie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Warce, odbył się koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego zaśpiewanych z wielką mocą przez Kubę Michalskiego.

Jacek Kaczmarski pozostanie w historii kultury polskiej jako jeden z najwybitniejszych poetów XX wieku. Jego przepiękne teksty są zarówno o wydźwięku politycznym (w latach 80-tych głównie antykomunistyczne), jak i poruszające tematy ogólnoludzkie – odnoszące się do religii, wieczności, historii. Michalski nazwał poetę pieśniarzem swego pokolenia. Poznał tę twórczość wchodząc w dorosłość, doznał fascynacji – i tak już pozostało. W programie usłyszeliśmy tak znane utwory jak: „Mury”, „Obławę”, „Sen Katarzyny II” i wiele innych chwytających za serce pieśni barda „Solidarności”. Dla słuchaczy zgromadzonych w sali „Dworku na Długiej” koncert był ważnym, wspólnym przeżyciem.

Kuba Michalski – piosenkarz, kompozytor i autor tekstów, urodził się w 1963 roku. Jest wokalistą i gitarzystą od lat związanym z zespołem „Cotton Cat”, z którym nagrał 5 płyt. Dwukrotnie jego piosenki uzyskiwały wyróżnienie na ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej OPPA. W duecie z Justyną Bacz wygrał Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie. Z solowymi recitalami poświęconymi balladom Cohena i Kaczmarskiego występował niemal w całej Polsce.