Spotkanie z Wiolettą Piasecką

16 listopada na zaproszenie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Marcelego Ciemniewskiego w Warce odbyło się spotkanie dla klas III, V i VI – tych z pisarką – Wiolettą Piasecką. Spotkanie odbyło się w ramach projektu edukacyjno-wychowawczego „Czytam, bo lubię…”

Urodzona w Elblągu pisarka, ma na swoim koncie ponad 40 baśni i bajek dla dzieci, dwóch biografii m.in. Hansa Chrystiana Andersena i Faustyny Morzyckiej, czterech sztuk teatralnych, wielu słuchowisk radiowych. W 2001r. po raz pierwszy ukazała się w Krakowie, wydana przez wydawnictwo Skrzat, biografia H.CH. Andersena pt. W poszukiwaniu szczęścia. Baśniowa biografia Andersena.
Autorka w czasie spotkania czytała fragmenty swoich książek m.in. „Zasłużyć na fiołki” – prawdziwej historii bohaterki Faustyny Morzyckiej, która zmarła strudzona na wygnaniu 25 maja 1910 roku w Krakowie. Do końca swoich dni uczyła języka polskiego i pisała książki dla dzieci. Ówczesne władze nie zgodziły się, by została pochowana w Nałęczowie. Zaledwie w osiem lat po śmierci Faustyny Morzyckiej Polska odzyskała niepodległość, dzięki takim ludziom, jak Ona.
Nie zabrakło też śmiechu i prawdziwej zabawy. Uczniowie z chęcią uczestniczyli w baśniowych wróżbach odgadując zagadki:
– Jakie to maluchy zawsze są brodate i pracują bez przerwy i zimą i latem?
– Każda królewna a zwłaszcza i ona powinna uważać na wrzeciona…
Chłopców Pani Wioletta ujęła wiedzą o piłce nożnej, którą udowodniła przedstawiając swoją publikację pt. „Zagadki piłkarskie. Drużyna marzeń”. Uczniowie mieli okazję wysłuchać aż 24 zagadek o najsłynniejszych pisarzach świata, przygotowanych przez autorkę. W dwóch spotkaniach podzielonych ze względu na wiek uczestniczyło około 200 uczniów.