Młody Czytelniku! 

Są książki, od których trudno  się oderwać. I taka właśnie jest seria książek z rodzaju fantasy  pt.:  „Zwiadowcy” australijskiego pisarza Johna Flanagana.  Jeżeli pragniesz  odpocząć po ciężkim dniu nauki to jak najbardziej polecam tę serię. Autor niczym dawny bajarz opowiada nam niesamowitą historie  osadzoną w fikcyjnym, stylizowanym na średniowiecze czasie.  Fabuła jest świetna a jednocześnie prosta i lekka, zabiera nas w podróż do świata młodego chłopca o imieniu Willi i jego towarzyszy. Willi jest głównym bohaterem tej powieści. Pragnie on zostać wielkim i sławnym rycerzem, jednak na przeszkodzie stała jego wątła budowa ciała. Mimo to młodzieniec żył nadzieją, że zostanie uczniem Szkoły Rycerskiej. Opowieść jest pełna zaskakujących zwrotów akcji, bójek i pojednań, wymierzaniu sprawiedliwości. Czytając ją przeżyjesz niesamowita przygodę i nauczysz się, na czym polega prawdziwa przyjaźń.

Seria składa się z tytułów:

 1. „Ruiny Gorlanu” – głównym bohaterem jest 15-letni Will, który wychowuje się w sierocińcu. Chłopiec w przyszłości chce zostać rycerzem i jest pewny, że do stanu rycerskiego przynależał również jego ojciec. Koniec końców bohater zostaje członkiem korpusu zwiadowców.
 2. „Płonący most” – Will podróżuje ze swoją przyjaciółką do sąsiedniej krainy Celtów. Na miejscu okazuje się, że ci zniknęli. Za wszystkim stoi tajemniczy władca Morgarath.
 3. „Ziemia skuta lodem” – Will i jego przyjaciółka Evanlyn toczą nieustanną walkę z lordem Morgarathem. Przerywa ją pojmanie bohaterów przez Skandian.
 4. „Bitwa o Skandię” – Avanlyn i Will uciekają ze Skandii. Nie mija wiele czasu, nim przyjaciółka głównego bohatera ponownie zostaje porwana, tym razem przez przez tajemniczego jeźdźcę.
 5. „Czarnoksiężnik z Północy” – fabuła toczy się pięć lat po wydarzeniach z części czwartej. Skandia i rodzinna kraina Willa podpisały traktat pokojowy. Will zostaje pełnoprawnym zwiadowcą i otrzymuje swoje własne lenno.
 6. „Oblężenie Macindaw” – Will staje do walki ze zdradzieckim sir Kerenem. Tym razem Skandianie są po jego stronie. Bohater zyskuje również sojusznika w osobie Malkallama, powszechnie uważanego za czarnoksiężnika.
 7. „Okup za Eraka” – Will wraz z przyjaciółmi próbuje uwolnić Eraka z rąk Aridianów. Od ich misji zależy przyszłość Araluenu.
 8. „Królowie Clonmelu” – we wschodnich dominiach panoszy się kult fałszywego bóstwa, któremu opiera się jedynie Clonmel. Will, Halt oraz Horace wyruszają na Wschód, żeby przywrócić dawny porządek.
 9. „Halt w niebezpieczeństwie” – Halt, Will i Horace śledzą Tennysona. Chcą zatrzymać proroka Outsiderów oraz wyznawców jego kultu, mają jednak mało czasu.
 10. „Cesarz Nihon-Ja” – Horace znika bez śladu. Przyjaciele postanawiają go odnaleźć i ruszają jego tropem do egzotycznego kraju.
 11. „Zaginione historie” – ten tom zawiera przygody bohaterów nieznane z poprzednich części.
 12. „Królewski zwiadowca” – akcja tej części ma miejsce kilkanaście lat po wydarzeniach z poprzednich tomów. Will jest dorosły i szkoli pierwszą w historii korpusu kobietę.
 13. „Klan Czerwonego Lisa” – Maddie musi na jakiś czas wrócić do domu i ponownie stać się księżniczką, utrzymując w tajemnicy fakt przyszłego zostania zwiadowcą. To będzie dla niej ciężki i niepewny czas, a wszystko przez zagrażające jej rodzinie niebezpieczeństwo.
 14. „Pojedynek w Araluenie” – Maddie już jako młoda zwiadowczyni będzie musiała dotrzeć do drużyny Czapli i przekonać ich przywódcę, by zgodził się ruszyć z pomocą Horace’owi i Gilanowi.
 15. Zaginiony książę – Will i Maddie wyruszają w kolejną podróż. Tym razem trafią do miejsca, gdzie nikomu nie będą mogli zaufać